Fejlesztés
A projekt keretében Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának fenntartásában lévő óvodai és bölcsődei férőhelyeket magában foglaló épület felújítása, projektarányos akadálymentesítése valósult meg. A felújításra kerülő épület esetében a rossz műszaki állapot és a magas üzemeltetési költségei indokolták a fejlesztéseket.
A megvalósított beruházás hozzájárul a kisgyermekeket nevelő szülők munkaerőpiacra történő visszatéréséhez, ezáltal a foglalkoztatás növeléséhez, és az óvodai, bölcsődei ellátáshoz való jobb hozzáféréshez. A munkába visszatérő nők többsége a gyermeke számára a bölcsődei illetve óvodai környezetet találja megfelelő nevelési környezetnek. A kisgyermekek számára a megfelelően modern, egészséges környezet elengedhetetlen mind az egészséges testi, mind a mentális fejlődésükhöz.
A felújításra érett intézmények csekély mértékben vonzóak, és ez a tény gyakran visszatartó erőként hat a munkába visszatérni szándékozó nők számára. Sopron MJV Önkormányzata igyekszik mindent elkövetni annak érdekében, hogy a munkaerőpiacra visszatérő nők gyermeküket teljes biztonságban és színvonalas, jó környezetben tudhassák az idő alatt, amíg ők a munkaerőpiac aktív résztvevőjeként tevékenykednek. Az épületben a felújított férőhelyek mind a 3 év alatti és mind a 3 év feletti gyermekek számára biztosítják megfelelő nevelési környezetet.
A projekt teljesítette az értékelési szempontok között szerepeltetett feltételeket, az alábbiak szerint: A projekt összhangban valósult meg a felhívás céljaival, a felhívásban szereplő családbarát, munkába járást segítő fejlesztést valósította meg. A beruházások hozzájárulnak a kisgyermeket nevelő szülők munkaerőpiacra történő visszatéréséhez, ezáltal a foglalkoztatás növeléséhez, és a bölcsődei ellátáshoz való jobb hozzáféréshez segítik a gyermekek napközbeni, színvonalas ellátása és foglalkoztatása útján. A projekt infastrukturális fejlesztést tartalmaz a felmért és teljesíthető igények szerint. Az Önkormányzat részéről a megvalósítandó tevékenységek hosszú távú (legalább 5 éves) működtetése és fenntartása biztosított. A projekt tervezésébe és kivitelezésébe kisgyermekellátás területén jártas szakember bevonásra került. Sopron esetében a lakosságszám az elmúlt években dinamikusan növekedett az ausztriai munkavállalások okán, valamint a Kormány hosszú távú családpolitikája, a CSOK bevezetése, a kötelező óvoda 3, illetve 5 éves kortól, GYED-extra mind-mind olyan tényezők, melyek hosszútávon prognosztizálják az emelkedő gyermeklétszámot. Azonban ellátási igényt csökkentő tényező – kalkulálási kockázatot jelenthet a megélhetési feltételek változása, az osztrák munkavállalás esetleges jövőbeni korlátozása és így a betelepült lakosság csak átmeneti tartózkodása a városban. Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a TOP 6.8.2 – 2015 kódszámú felhívásra, célként jelölve meg a város és térsége foglalkoztatási fejlesztését, a jelen projekt így az ESZA típusú fejlesztésekhez is kapcsolódik. A fejlesztés eredményeként a szolgáltatások hozzáférhetővé váltak, kiegyenlítődnek és a területi különbségek. A fejlesztéssel a befogadó-elvű nevelési gyakorlat megvalósítása megerősíti a beilleszkedési, magatartási nehézséggel küzdő, valamint a többi gyermekkel együtt nevelhető sajátos nevelési igényű gyermekek integrált/integrációs nevelését illetve a HH/HHH gyermekek integrációját. A felújítással érintett épületek részleges akadálymentesítése eleget tesz az esélyegyenlőségi előírásoknak. A beruházás költséghatékony módon, reális és takarékos költségvetéssel tervezett, valósult meg. A kérelmező a fejlesztés szempontjából releváns indikátor esetében célérték vállalást tett. Nyilatkozunk, hogy a projektnek nincs előre látható klímakockázata.
A projekt az alábbi tevékenységeket tartalmazza:
Bóbita bölcsőde - Hermann Alice tagóvoda Király J u. 1.
Intézmény infrastrukturális fejlesztése
ÉPÜLETFELÚJÍTÁSI MUNKÁK:
Bölcsőde:
- Bölcsőde:
- A csoportszobákban és közlekedőkben található lemosható laminált falburkolatok korszerűtlenek, mivel a bölcsődei nevelés-gondozás szakmai szabályai szerint az oldalfalat 1,30 m magas ütés, kopás álló, fertőtleníthető burkolattal kell ellátni. Az egyéb falfelületek felületképzése az ismételt javítások ellenére elhasználódott. Tervezzük a falfelületek teljes felületképzési felújítását az előírásoknak megfelelően a szükséges helyeken kopás álló, fertőtleníthető burkolattal, egyéb helyeken diszperziós falfestéssel.
- Az Állategészségügyi ellenőrzés során kifogásolták a főzőkonyha és hozzá tartozó helységek csempe, járólap burkolatát melyek töredezettek, balesetveszélyesek, nem fertőtleníthetőek. A tejkonyha csempéje, járólapja a HACCP előírásoknak nem felel meg, nem fertőtleníthető. A padló burkolata járólap és linóleum, a kettő összeillesztése hézagos. A gazdasági folyosó burkolata, a javítások során nem azonos méretű járólappal lett pótolva, a felszín egyenetlensége miatt balesetveszélyes a gyermekek és felnőttek számára egyaránt. A csempeburkolatok minden helységben töredezettek, fugázásuk hiányos. Több helyen a burkolat elvált a hordozó rétegtől. Tervezzük teljes felületen a burkolatok bontását, aljszerkezet szükséges javítását és az előírásoknak megfelelő csúszásmentes kivitelű burkolását. A falburkolatok esetében a bontást követően várhatóan teljes felületű vakolatjavítást követően lehet elvégezni a hidegburkolási munkákat
- Két gondozási egység gyermekfürdőjének csempéje töredezett, balesetveszélyes, a fertőtlenítés nem megoldható. A szakmai előírásoknak megfelelően 3 kézmosónak kell lennie a gyermekfürdőben a korábban részlegesen felújított harmadik gondozási egység vizes helységében. A meglévő épületgépészeti szaniterek, csaptelepek elhasználódtak cseréjük indokolt. Tervezzük a gondozási egységekben, főző helységekben és egyéb vizes helységekben a csempe és padlóburkolatok bontását. Hordozószerkezeteik javítását és pótlását. A hidegburkolatok cseréjét az előírásoknak megfelelő kivitelben. Szükséges a szaniterek cseréje és pótlása, illetve az épületgépészeti átalakítás a víz és csatornarendszer érintett hálózatában. A gondozási egységekhez tartozó vizes helységekben gyermek méretben kell kivitelezni a szanitereket.
- A belső nyílászárók elhelyezésük óta nem kerültek felújításra. Tervezzük vasalataik, zárszerkezeteik javítását és pótlását, valamint teljes felülképzési felújításukat.
- Csoportszobák meleg padlóburkolata erősen elkopott, a toldások helyén elvált, egyéb felületeken megtöredezett el elvált a hordozószerkezettől. Tervezzük a teljes bontásukat, hordozórétegük felújítását és teljes felületű burkolását.
Óvoda
- A belső nyílászárók elhelyezésük óta nem kerültek felújításra. Tervezzük vasalataik, zárszerkezeteik javítását és pótlását, valamint teljes felülképzési felújításukat.
- A csoportszobákban és közlekedőkben található lemosható laminált falburkolatok korszerűtlenek, mivel a bölcsődei nevelés-gondozás szakmai szabályai szerint az oldalfalat 1,30 m magas ütés, kopás álló, fertőtleníthető burkolattal kell ellátni. Az egyéb falfelületek felületképzése az ismételt javítások ellenére elhasználódott. Tervezzük a falfelületek teljes felületképzési felújítását az előírásoknak megfelelően a szükséges helyeken kopás álló, fertőtleníthető burkolattal, egyéb helyeken diszperziós falfestéssel.
- Csoportszobák, fejlesztő szoba és irodák meleg padlóburkolata erősen elkopott, a toldások helyén elvált, egyéb felületeken megtöredezett el elvált a hordozószerkezettől. Tervezzük a teljes bontásukat, hordozórétegük felújítását és teljes felületű burkolását.
- A csoportszobákhoz tartozó vizes helységek burkolatainak felújítása korábban megtörtént, de nem kerültek cserére az épületgépészeti szaniterek. A meglévő épületgépészeti szaniterek, csaptelepek elhasználódtak cseréjük indokolt.
- A közlekedő burkolata töredezett, csúszásveszélyes, több helyen elvált a padlószerkezettől. A mosdókban a padlóburkolat fokozottan csúszás veszélyes. Tervezzük a közlekedőben és a mosdókban padlóburkolatok bontását. Hordozószerkezeteik javítását és pótlását, a hidegburkolat cseréjét a megfelelő csúszásmentes kivitelben.
- A lépcsőházi korlát elavult, rögzítései elengedtek, balesetveszélyes. Tervezzük a teljes bontását és cseréjét acél tartószerkezetű kivitelre.
TERVEZETT ESZKÖZBESZERZÉSEK
Bölcsőde:
Az öt csoportszobában nem biztosított a gyermekfektetők tárolása,
beépített szekrények kialakítására van szükség. Tervezzük fektető
tároló-szekrények beépítését, a szükséges épületszerkezetet nem
érintő átalakítással. – ALEX Bútor – Norbi óvodai fektető tároló
szekrény.
Az egységek gyermekátadóiban a gyermekbútorok beszerzése 44 éve
történt. Ezek az idő során elhasználódtak, cseréjük mindenképpen
szükséges. Tervezzük 66 db gyermeköltöző szekrény, 66 db cipőtároló
elhelyezését. ALEX Bútor – Bambi szekrénycsalád.
A melegítő konyha bútorzata elavult, ajtószárnyak leszakadtak,
töredezettek. Fiókszekrények nem nyílnak. Tervezzük új konyhabútor
elhelyezését.
A konyhába rozsdamentes tálalószekrény, valamint 3 db 100×180 cm
polcos szekrény beépítése vált szükségessé.
5 db rozsdamentes tálalókocsi, a gyermekek ellátáshoz szükséges.
Óvoda:
A fejlesztő szoba bútorzata különböző típusból és minőségből került
elhelyezésre, Elavult kopott. Felülete töredezett, funkciójának
betöltésére alkalmatlan. Tervezzük új fejlesztő szoba bútorzat
beépítését – ALEX Bútor – Flinstone bútorcsalád
1.3. Önállóan nem támogatható, kötelezően megvalósítandó
tevékenységek
– Akadálymentes WC és rámpa kialakítása és projektarányos megvalósítása